הודעה מרשות הטבע והגנים : שמורות נחל תבור ויששכר נסגרו לתנועת הולכי רגל וכלי רכב למניעת התפשטות מחלת הפה והטלפיים שהתפרצה באזורים אלו

מזכירות • כניסות

 

שמורות נחל תבור ויששכר נסגרו לתנועת הולכי רגל וכלי רכב למניעת התפשטות מחלת הפה והטלפיים שהתפרצה באזורים אלו

 

 

מחלת הפה והטלפיים הינה מחלה נגיפית הפוגעת בבקר, צאן, צבאים וחזירים. בשבועות האחרונים התגלו באזור מספר פגרי צבאים שנדבקו ומתו מהמחלה. יודגש כי המחלה אינה מסוכנת לבני אדם, אך לאדם וכלי הרכב היכולת להביא להתפשטותה בין אזורים ובכך לפגיעה רבה יותר באוכלוסיית חיות הבר

 

בעקבות מספר מקרים בהם התגלתה מחלת הפה והטלפיים בעדרי בקר ובפגרי צבאים שמתו מהמחלה  בשמורות נחל תבור ובנחל יששכר, רשות הטבע והגנים תסגור בפני הולכי רגל וכלי רכב את אזור השמורות התחום בין קיבוץ גזית במערב, כפר קיש בצפון, קיבוץ גשר במזרח ודרך נוף יששכר בדרום (מצפון לבית השיטה). זאת במטרה לבודד את המחלה באזור  ולצמצם את סיכויי התפשטותה לאזורים אחרים.

 

במסגרת זאת תוגבל כניסת מטיילים, חקלאים ועדרי בקר וכן יוגבלו אימוני הצבא באזור. זאת החל מהיום ולמשך חודש , בסיומו תיעשה הערכה מחודשת של תפוצת המחלה. 

 

עד כה, מתחילת חודש אפריל, תועדו כ-20 צבאים שנפגעו ומתו מתוך אוכלוסייה של כ-800 צבאים באזור. בהתפרצויות קודמות של המחלה, פחתה אוכלוסיית הצבאים בהיקף הגדול מ-30%.

 

מחלת הפה והטלפיים הינה מחלה נגיפית הפוגעת בבקר, צאן, צבאים וחזירים. יודגש כי אינה מסוכנת לבני אדם. המחלה מתאפיינת בתסמינים חיצוניים של שלפוחיות בחלל הפה ועל הלשון המלוות בריור מוגבר, ושלפוחיות בקצות הרגלים (בגבול החלק הקרני של הטלפיים) . חיות נגועות יראו סימני חולשה, צליעה ותנועה איטית. לצבאים רגישות גבוהה במיוחד לנגיף, שלרוב גורם למותם. נגיף המחלה מדבק מאוד  ודרכי ההדבקה העיקריות הן: מגע ישיר עם הפרשות בע"ח נגוע, העברת הנגיף בדרך האוויר, מגע עם בע"ח או אנשים שעברו באזור נגוע ומגע  עם חפצים שהזדהמו באזור נגוע (רכב, הולכי רגל וכד').

 

ברשות הטבע והגנים מציינים כי "בהיעדר חיסון יעיל לחיות הבר, צמצום המעבר של הולכי רגל וכלי רכב באזור הנגוע במחלה הוא הפרקטיקה היעילה ביותר וההכרחית על מנת לבודד את המחלה ולצמצם את סיכויי התפשטותה באזור ולאזורים אחרים. זאת למען הגנה על בעלי החיים ובראשם אוכלוסיית הצבאים, הרגישים מאוד לנגיף.  אנו מקווים כי הציבור יקבל את הדבר בהבנה, ישתף פעולה ויימנע מכניסה לאזורים אלו והסמוכים להם בתקופת הסגירה ובכך יסייע לנו לשמור על הטבע ואוכלוסיית חיות הבר".

 

שי אלט,

דובר המועצה אזורית הגלבוע.

058-6650088