הודעה מראש המועצה בנושא כלבת

מזכירות • 13/11/2017 כניסות

תושבים יקרים,

לאחרונה אנו עדים לריבוי מקרי כלבת באזורנו. הדבר מגיע מריבוי אוכלוסיית התנים, שהפכו לזן מתפרץ, וגורמים נזקים כבדים מנשוא לחקלאי הגלבוע. לנזקים הללו יש להוסיף כעת את העובדה המצערת לפיה: באזור העמקים והגלבוע יש התפרצות של תנים חולי כלבת.

 

לצערנו, זהו מצב אותו צפינו מראש ואף התרענו על כך. כעת אנו מתמקדים בטיפול דחוף בנושא, שיביא להורדת משמעותית בכמות התנים ומקרי הכלבת. בחול המועד סוכות כינסתי ישיבת חירום בהשתתפות ראשי מועצות שכנות, וכל הגורמים המעורבים, בראשם נציגי רט"ג ומשרד החקלאות והבריאות. חרף ההחלטות והמהלכים הדרסטיים שקודמו מאותה ישיבה, המצב בשטח עדין מדאיג. אנו פועלים ברציפות בנושא, ובמלוא המסירות והאחריות הנדרשת לצורך התארגנות יעילה יותר של המערכות, תוך ביטוי בתקציבים לצורך מבצעי חיסון, שיבואו לצד טיפול אפקטיבי יותר בדילול אוכלוסיית התנים, ופיזור חיסונים אורליים בשטח.

 

מחלת הכלבת היא מחלה מסכנת חיים! אנו חיים באזור חקלאי מובהק, ולא חדשה לנו סכנת ההידבקות במחלה. מנגד אנחנו גם מכירים היטב את היכולות להתחסן ובעיקר לבצע פעולות שיקטינו את הסיכון להידבקות. לכן אבקש להקפיד על ההוראות שלהלן במלואם:

           ילדים- אבקש להקפיד, שעד הודעה חדשה- כל הפעילויות עם ילדים ו/או בני נוער, המתקיימות מחוץ לגבולות הישוב- תעשה בליווי צמוד של מבוגרים. הנחיה זו יוצאת במקביל גם לכל העוסקים בתחום החינוך הבלתי פורמלי במועצה, ואבקש להקפיד עליה בישובים.

           יש לדווח על התנהגות חריגה של חיות בר ובית, למוקד המועצה בטלפון 04-6071122, או באמצעות האפליקציה.

           בכל מקרה שרואים בעל חיים שאינו חיית מחמד, ובדגש על תן- לא להתקרב אליו ולנסות להתרחק כמה שיותר. תן באופן טבעי הינו חיה שמפחדת מבני האדם ובורחת מהם. מנגד, תן נגוע, מנסה להתקרב לבני אדם ולרוב בצורה תוקפנית.

           להקפיד על חיסון כלבים וחתולים, בהתאם לחוק! כל תושב המחזיק בע"ח לא מחוסן חייב להבין כי הוא מסכן את עצמו, את משפחתו ואת כל הישוב בו הוא מתגורר. בנוסף, אנא הכניסו את בעלי החיים לבית או למקום מוגן, דבר שימנע מהם מגע עם חיות הבר.

           כל מי שחושב שחיית המחמד שלו באה במגע עם בעל חיים חשוד מחויב לפנות לווטרינר הרשותי (ד"ר שי רודריג)- דרך מוקד המועצה.

           מי שננשך או נשרט על ידי בעל חיים, מחויב לשטוף באופן מידיי את האזור במים זורמים וסבון, לחטא בחומרי חיטוי ולגשת ללשכת הבריאות, לבדוק האם יש צורך בקבלת טיפול מונע נגד כלבת. הטלפון של משרד הבריאות בעפולה: 04-6099000. לאחר שעות העבודה ובמהלך סוף השבוע יש לפנות לחדר מיון בבית חולים.

במקומות שבהם חלילה תתגלה המחלה אנו נגיע לישוב לצורך מתן חיסוני דחף לכל חיות הבית וזאת בהתאם להוראות משרד החקלאות והבריאות.

שמרו על עצמכם!   

                                                                                

                                                                                                            עובד נור

                                                                                                            ראש המועצה

 

 

 

 

שי אלט,

דובר המועצה אזורית הגלבוע.

058-6650088

 

 

 

מזכירות רמת צבי

טל:04-6531634 

פקס:04-6532737

mazkirut@ramat-zvi.org.il